11/2022

3 nejznámější odrůdy chmele, které stojí za to poznat

Listopad 2022

pro-predplatitele-2022-10-header-image

Letos v červnu jsme na našem webu v sekci “pro předplatitele” zveřejnili krátký článek s názvem “Chmel, celebrita v pivním “showbyznysu”, ve kterém jsme se zaměřili na obecnou charakteristiku a užití chmelu v pivovarnictví. Pokud vám z nějakého důvodu článek utekl, doporučujeme si ho kvůli souvislostem přečíst jako první - zde je odkaz: https://www.pivojinak.cz/pro-predplatitele/06-2022/. Pak se sem ale určitě vraťte, v následujícím článku se totiž dozvíte mnohem více o této výjimečné rostlině jménem Humulus lupulus. Jdeme na to!

1. Žatecký poloraný červeňák

Pravděpodobně nejznámější a rozhodně nejpoužívanější chmel pěstovaný na území České republiky. Svými vlastnostmi okouzlil sládky z celého světa. A to dokonce natolik, že po určitou dobu vznikaly jeho padělky. Proto se dnes Žatecký poloraný červeňák (ŽPČ) nesmí pěstovat nikde jinde na světě, než na přesně vymezeném území, a tím je Žatecko. Jeho vůně je charakterizována jako standard světové kvality jemných chmelů. Vyniká výbornými pivovarskými vlastnostmi pro použití zejména do spodně kvašených piv plzeňského typu, kde vynikne jeho mimořádně jemné aroma s vyváženou, jemnou hořkostí. ŽPČ je odrůda, která nejlépe charakterizuje ležák plzeňského typu.

2. Citra

Zatímco ŽPČ je chmel využívaný zejména do spodně kvašených piv, na druhé straně barikády hořkne pivo díky chmelu s názvem Citra. Tento chmel najdete především v amerických světlých pivech, v posledních letech se však probojoval i na naše území, kde pobouřil nejednoho konzervativního sládka. Tato aromatická odrůda je výjimečná především svým vysokým obsahem alfa hořkých kyselin a výrazným citrusovým profilem s aromatem limetek, grapefruitu či exotického ovoce. Americké typy piv jako Ale a IPA si málokdo umí bez tohoto chmelu představit. Využívá se především pro chmelení za studena, ale také pro první a druhé chmelení.

3. Amarillo

Americký chmel Amarillo se v poslední době stal jedním z nejpoužívanějších chmelů v řemeslných pivovarech. Vyznačuje se silným ovocným aromatem meruněk, broskví, zralých banánů a medového melounu. Zajímavým kontrastem této sladké chuti je kyselý nádech grapefruitu a limetky, čímž vzniká jedinečná kombinace. Běžně se používá jako “dual purpose" - způsob chmelení na hořkost i aroma. Přesto, že byla tato odrůda vyšlechtěna v USA, název chmele pochází ze španělštiny a znamená „žlutý“. Pivo vyrobené z chmele Amarillo rozhodně stojí za ochutnání. Odborníci se shodují, že přináší nevšední zážitek především díky sladké chuti, která kontrastuje s kyselým nádechem citrusu.

Líbil se vám článek? Pokud ano, budeme rádi, když ho nasdílíte svým kámošům nebo na sociální sítě.

Mějte se fajn a užijte si pivka!

Nezmeškejte žádné novinky či slevy!

Obsah balení: Beer Factory Rotor Wild Cock Rudohor Čestmír Klenot
beer-factory

Beer Factory

Letiny / Plzeňský kraj

Pivní továrnu alias Beer Factory jste dříve mohli najít v centru města Plzeň. Pivovar mj. disponoval vlastní restaurací včetně letní zahrádky s grilem. Nelehká doba si však vybrala svou daň a pivovar byl nucen své místo po mnoha letech opustit. Dočasný azyl mu poskytl spřátelený pivovar Letiny ze stejnojmenné obce nedaleko Plzně. Navzdory tomuto osudu se v Beer Factory rozhodli nabídku piva nijak neomezovat. Ba naopak, přichází stále s dalšími novinkami. Je jasné, že pro kluky a holky z “továrny” je pivo životní vášní a láskou.

rotor

Rotor

Kunovice / Zlínský kraj

Minipivovar Rotor se zrodil v Kunovicích teprve nedávno - v létě roku 2020. Město je známé především výrobou letadel v bývalé továrně LET. Mimo skvělého piva ve zdejším pivovaru provozují další velice pozoruhodnou a záslužnou činnost. Jedná se o výzkum mikrobiální biomasy. Jinými slovy, vyrábí zde a testují kvasinky. Výsledky výzkumu budete brzy moci ochutnat také - v areálu se chystá penzion, který nabídne zázemí turistům a cyklistům. Čeká vás tak exkurze do experimentálního sklepa, pivovaru ale i třeba pivní wellness.

wild-cock

Wild Cock

Létající / Středočeský kraj

Řemeslné pivo WildCock zatím vzniká po minipivovarech v Praze a okolí. Vlastní domov je už ale prý za dveřmi. Pivovar byl založen roku 2020 a jeho motto je přinášet pivo se špetkou lásky a punku. V nabídce převažují piva svrchně kvašená a právě ta najdete v našem pivním boxu. Progresivní grafické pojetí pivovaru a mladý tým, který má chuť dát do toho nejen srdce ale i tvrdé úsilí, nám dává jasnou zprávu. O tomhle pivovaru ještě hodně uslyšíme!

rudohor

Rudohor

Ostrov / Karlovarský kraj

Pivovar Rudohor vznikl, podle jejich vlastních slov, aby dohlížel na návrat tradice řemeslného piva do regionu. To je možná silné tvrzení, které si ale můžou v Rudohoru dovolit. Místní pivo je zárukou kvality, a to především díky kvalitě použitých surovin, ty jsou výhradně lokální. Pivo vaří pouze ze zdejší vody, chmele a sladu pěstovaného na dohled nedalekých hor. Velkou většinu místního pivního portfolia spojuje fascinace platební měnou. V nabídce najdete ty běžné jako Dollar, Dukát, Groš, ale digitální jako jsou Bitcoin nebo Ripple. A proč název Rudohor? Ještě nedávno se oblast Krušných hor nazývala Rudohoří, podle rudých červánků, tak často vídaných při západu slunce. No řekněte sami, s pivkem v ruce to je romantika jako blázen!

cestmir

Čestmír

Brandýs nad Labem / Středočeský kraj

Mnozí jistě znáte tento pivovar pod jménem Létající Čestmír. To však od roku 2019 není tak úplně pravda. Pivovar našel domov v přístavbě rodinného domu v Brandýse nad Labem, odhodil křídla a vydává se na cestu jako samostatný Čestmír. Specializuje se především na speciály ale uvařit umí i skvělý ležák. Za zmínku určitě stojí originální grafika lahví, která jim dává opravdu super crazy osobitý styl.

klenot

Klenot

Hradec Králové / Královéhradecký kraj

První pivo Hradecký Klenot bylo uvařeno na podzim roku 2017. Od té doby se nabídka piv rozšířila na více než 10 druhů. Základ tvoří klasické české ležáky v podobě tradiční třírmutově vařené dvanáctky, nefiltrované jedenáctky za studena chmelené novým českým chmelem a polotmavé jedenáctky. Na jaře 2018 byla přidána též svrchně kvašená piva různých stylů. Mimo jiné, zde naleznete pivnici, která je od října 2017 domovským podnikem Královéhradeckého pivovaru. Ideální místo, kam můžete utéct od ruchu velkoměsta a vychutnat si zdejší pivo přímo z tanku.

Zpět do obchodu